Víte že...

VE SVĚTĚ V ROCE 1922

24. listopadu 1922 objevil v Egyptě britský archeolog Howard Carter vchod do hrobky krále Tutanchamona v Údolí králů. Jeho mumii však našel až o tři roky později. Je velmi široce rozšířené tvrzení, že Tutanchamonova hrobka byla nevyloupená, což je však omyl. Hrobku navštívili vykradači a to ještě ve starověku. Nejpozději k tomu mohlo dojít za vlády Ramesse VI. Nepovolaní návštěvníci hrobky si však z ní mnoho neodnesli, jen pár drobností. Jejich přítomnost a stopy byly zaznamenány i na některých nalezených poničených předmětech v hrobce. Teorií, proč si toho lupiči odnesli tak málo, je mnoho a nejspíš již nikdy se nedozvíme proč se tak stalo. Jisté však je, že když se začalo se stavbou hrobky faraona Ramesse VI., tak sutina z jeho hrobky hloubené do skály v údolí králů zasypala vchod do Tutanchamonovy hrobky, čímž byla hrobka a její obsah chráněny před dalšími nevítanými návštěvníky až do roku 1922, kdy do ní po mnoha staletích vstoupil až Howard Carter.

S Tutanchamonem je geneticky spřízněna polovina mužů v Evropě
Polovina všech evropských mužů je spřízněna s egyptským faraonem Tutanchamonem, který vládl přibližně v letech 1333 až 1323 před naším letopočtem. Na základě rekonstrukce jeho DNA to tvrdí vědci z výzkumného střediska iGENEA v Curychu. Ve Španělsku a Británii je to podle nich dokonce 70 procent.
Vědci zrekonstruovali profil DNA Tutanchamona, jeho otce Achnatona a jeho děda Amenhotepa III. A podle agentury Reuters zjistili, že Tutanchamon patřil do skupiny R1b1a2, k níž patří také víc než polovina dnešních západoevropských mužů. To podle nich dokazuje, že všichni mají společného předka.
"Myslíme si, že tento předek žil asi před 9500 lety na Kavkaze," řekl ředitel střediska iGENEA Roman Scholz. Zmíněná skupina je přitom například mezi dnešními Egypťany zastoupena méně než jedním procentem. Paradoxně tak mají Evropané k egyptskému panovníkovi blíže než současní obyvatelé země na Nilu.
Vědci předpokládají, že skupina  R1b1a2 se začala šířit do Evropy někdy v období před 9000 lety společně se zemědělstvím.
Středisko teď dělá testy DNA s cílem najít nejbližší žijící příbuzné faraona, který za svou slávu nevděčí svým panovnickým činům, ale tomu, že v roce 1922 byla objevena jeho úžasně bohatá hrobka. "Nabídka byla zveřejněna jen na tři dny, ale už máme mnoho zájemců," řekl Scholz.

Další události r. 1922:

6.   února 1922 byl zvolen novým papežem Pius XI.
28. února 1922 Egypt vyhlásil nezávislost
20. března 1922 - do služby u US Navy vstupuje první americká letadlová loď, přestavěná z uhelné lodi, USS Langley
2.    srpna 1922 zemřel Alexander Graham Bell, vynálezce telefonu.(1847–1922) Americký profesor fyziologie orgánů řeči a fyziky. Byl skotského původu. Vynalezl mikrofon a zkonstruoval první použitelný telefon a gramofon.

- V Rusku vládl V.I.Lenin a Bolševici.

Galerie - Svět 1922

zpět

"Nikdo nemá kořalky bez daně páliti mimo stavení a pozemky, v nichž sám bydlí případně na nichž hospodaří."

E-shop - Mechanické modely E-shop

Mechanické modely mobilní pálenice, propagační předměty. Dárky pro muže...

Víte že v roce... Víte že...

Zajímavosti a historické souvislosti nejen o mechanických modelech a pálenicích.

Youtube videokanál - Mobilní pálenice Video kanál

Zajímavá videa a návody k modelům.

Modely mobilní pálenice jsou vyráběny v malých limitovaných sériích a jejich precizní zpracování, funčnost a použití kvalitních kovových materiálů z nich dělá zajímavý, sběrateli vyhledávaný technický unikát. Na model pálenice jsme použili kvalitní hliníkové slitiny, s černým eloxovaným povrchem, který výborně odolává korozi i vysokým teplotám.

U modelu mobilní pálenice uplatňujeme stejné technologie a postupy, které používáme při výrobě dílců pro náročná průmyslová zařízení, elektroniku a letectví. Kotlík, víko, trubice přestupníku a spirála chladiče jsou z 99,9% čisté mědi. Měď se dobře tváří a má příznivé katalycké účinky na odbourávání organických esterů a kyseliny kyanovodíkové. Pro tyto účely, jak zjistili již naši předkové, je měď tím nejvhodnějším materálem. Kotlík a víko mají ručně lapované dosedací plochy. Lopatka topeniště, hřídelky, čepy a šrouby jsou z ušlechtilé nerez oceli. Odměrka je z chemicky odolné „potravinářské“ nerez oceli. Každý model je na tělese kotliny gravírováním označen unikátním sériovým číslem.

Nitara s.r.o.
Created by Grafik-art.cz